Obcy przejmują kontrolę
Twój smartfon został zablokowany, a na ekranie pojawiło się żądanie okupu? Widocznie zapomniałeś o zasadach bezpieczeństwa.
Smartfony podobnie jak komputery są wyposażone w system operacyjny i umożliwiają korzystanie z internetu. To wielka wygoda, ale też zagrożenie. Jeśli nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa, łatwo można paść ofiarą cyberprzestępców. Ataków na urządzenia mobilne jest coraz więcej.
Centrum McAfee Labs ustaliło, że liczba próbek mobilnego złośliwego oprogramowania w IV kwartale 2014 roku wzrosła o 14 proc. Nowe zagrożenia pojawiają się dużo szybciej niż w przypadku komputerów PC.
Niestety użytkownicy beztrosko podchodzą do bezpieczeństwa smartfonów. Potwierdzają to badania, których wyniki prezentujemy na wykresie..
Niebezpieczne wirusy
Smartfony coraz częściej stają się celem grup przestępczych i ulegają zainfekowaniu złośliwym kodem. Może to skutkować poważnymi stratami, nie tylko finansowymi. Oto kilka przykładów.
Jeden z ostatnio wykrytych wirusów mobilnych, oznaczony przez firmę ESET jako Android/Simplocker.I, całkowicie blokuje telefon i żąda okupu (w języku angielskim) w wysokości 300 dolarów. Ofiara musi zapłacić poprzez MoneyPak – platformę prepaid służącą do płatności online.
Android/TrojanSMS wysyła bez wiedzy i zgody użytkownika bardzo drogie wiadomości SMS premium.
Z kolei Android/Spy.Krysanec po instalacji potrafi zbierać rozmaite dane z urządzenia. Może na przykład robić zdjęcia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta