Przeterminowana należność. Kiedy tworzyć odpis aktualizujący?
Kwoty z faktur sprzedaży, co do których nie ma pewności, że zostaną zapłacone, albo ich wyegzekwowanie jest trudne lub nawet niemożliwe, wymagają analizy pod kątem utraty wartości.
Magdalena Krysztofiak
Kontrahent zalega naszej spółce z zapłatą za usługę ponad dziesięć miesięcy. Ze względu na przeterminowanie należności oraz bezskuteczne wysłanie wezwania do zapłaty chcemy na koniec roku obrotowego dokonać odpisu aktualizującego jej wartość. Jak powinno wyglądać jego ujęcie w księgach rachunkowych? Jaka jest ewidencja księgowa w sytuacji, gdy dłużnik spłaci swoje zobowiązanie? – pyta czytelnik.
Każda jednostka jest zobowiązana wycenić na koniec roku obrotowego składniki swojego majątku, do których należą m.in. należności. Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) należności wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty z zachowaniem zasady ostrożności, tzn. pomniejszonej o ewentualne odpisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta