Obiad w delegacji kosztuje więcej, niż wynosi dieta
Zapewniony pracownikowi w podróży służbowej posiłek jest kosztem uzyskania przychodów pracodawcy, także gdy przekracza określone przepisami limity. Jednak VAT od lunchu w restauracji rozlicza się inaczej niż od serwowanego w cateringu.
ABC spółka z o.o. zapewnia delegowanym pracownikom całodobowe wyżywienie. Wartość wyżywienia niejednokrotnie przekracza wysokość diety (30 zł w podróży krajowej). Czy wydatki poniesione na posiłki pracowników w delegacji mogą w całości zostać zaliczone przez spółkę ABC do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
W zasadzie wszystkie poniesione przez przedsiębiorcę wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, mogą być kosztem uzyskania przychodów, pod warunkiem, że pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta