Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obiad w delegacji kosztuje więcej, niż wynosi dieta

03 czerwca 2015 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz
Ile należy się pracownikowi za pobyt w delegacji
źródło: Rzeczpospolita
Ile należy się pracownikowi za pobyt w delegacji
Ile należy się pracownikowi za pobyt w delegacji
źródło: Rzeczpospolita
Ile należy się pracownikowi za pobyt w delegacji

Zapewniony pracownikowi w podróży służbowej posiłek jest kosztem uzyskania przychodów pracodawcy, także gdy przekracza określone przepisami limity. Jednak VAT od lunchu w restauracji rozlicza się inaczej niż od serwowanego w cateringu.

ABC spółka z o.o. zapewnia delegowanym pracownikom całodobowe wyżywienie. Wartość wyżywienia niejednokrotnie przekracza wysokość diety (30 zł w podróży krajowej). Czy wydatki poniesione na posiłki pracowników w delegacji mogą w całości zostać zaliczone przez spółkę ABC do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

W zasadzie wszystkie poniesione przez przedsiębiorcę wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, mogą być kosztem uzyskania przychodów, pod warunkiem, że pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10157

Wydanie: 10157

Spis treści
Zamów abonament