Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minimalizowanie strat też zabezpiecza firmę

03 czerwca 2015 | Ekspert księgowego | Konrad Filip 
Turzyński
Konrad Filip 
Turzyński
źródło: materiały prasowe
Konrad Filip 
Turzyński

Wydatki na odstępne związane 
z rozwiązaniem umowy najmu 
z przyczyn ekonomicznych mogą być kosztem uzyskania przychodów.

Spółka prowadzi działalność handlową w hipermarketach wielobranżowych oraz supermarketach spożywczych. Działalność podlega VAT, a spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Spółka wynajmuje lub kupuje w kraju nieruchomości wykorzystywane w działalności. Z uwagi na zmienną sytuację na rynku może się jednak zdarzyć, że spółka zdecyduje o zaprzestaniu prowadzenia działalności w wybranej lokalizacji. Przyczyną może być mniejsza opłacalność prowadzenia działalności w tym miejscu w porównaniu z innymi potencjalnymi lub istniejącymi lokalizacjami. Firma podkreśliła, że w każdym przypadku przyczyny te są od niej niezależne. W szczególności nie wynikają z jej zaniedbań. Decyzje o tym, aby zrezygnować z aktywności w danym miejscu, są jedynie reakcją na sytuację na rynku lokalnym.

Spółka może rozwiązać umowę najmu nieruchomości przed upływem uzgodnionego z kontrahentem (wynajmującym) okresu jej obowiązywania. Wiąże się z tym konieczność zapłaty kwoty odstępnego wynikającej z umowy najmu. Podatniczka zapytała, czy wydatki w postaci odstępnego może uwzględnić w kosztach uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10157

Wydanie: 10157

Spis treści
Zamów abonament