Oswajanie nowego świata
Autorka znakomitego dokumentu „Szkoła Babel" Julie Bertucelli opowiada Barbarze Hollender o dzieciach imigrantów.
Rz: Jak się narodził pomysł na ten dokument?
Julie Bertucelli: Będąc przewodniczącą jury na festiwalu filmów szkolnych, poznałam nauczycielkę ze szkoły, w której dzieci imigrantów przygotowują się do normalnej nauki. To była niezwykła osoba. Chciałam zrobić o niej film. I o młodych ludziach, których uczy. Pomyślałam, że taka klasa jest mikrokosmosem. Teatrem świata.
Czy we Francji dużo jest takich szkół, jaką pani sportretowała?
Około ośmiuset, w samym Paryżu – siedemdziesiąt. We Francji żyje około czterech– –pięciu milionów dzieci imigrantów. One wiedzą, że w ich ojczyźnie rodzina cierpiała biedę albo była dyskryminowana. Nad Loarą szukają spokoju i dobrobytu. Ale przystosowanie się do życia w innej kulturze bywa trudne. Czasem oznacza rozłąkę z bliskimi, zawsze niełatwy okres adaptacji. Szkoła pomaga im wejść na właściwą drogę, zintegrować się z francuskim otoczeniem.
Bohaterami pani filmu są nastolatki.
Małe dzieci łatwo się adaptują. Starsze wywożą z ojczyzny wspomnienia, zostawiają za sobą przyjaciół, oswojony świat. Poza tym czas dojrzewania to okres, w którym chce się być jak inni. Nosić te same ubrania, zachowywać się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta