Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akredytywa zabezpieczy transakcję z nowym kontrahentem

03 czerwca 2015 | Ekspert księgowego | Magdalena Zyskowska
Niezbędne elementy akredytywy
źródło: Rzeczpospolita
Niezbędne elementy akredytywy
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Wydzielenie pieniędzy na rachunku bankowym jest stosowane jako forma ochrony interesów firmy. Wykazuje się je na wyodrębnionym w tym celu koncie zespołu „1".

Na prośbę naszego dostawcy chcemy otworzyć akredytywę. Ma ona służyć zabezpieczeniu naszych wzajemnych rozliczeń. W jaki sposób powinniśmy ująć w księgach operacje jej utworzenia oraz późniejszego wykorzystania? – pyta czytelniczka.

Akredytywa jest formą rozliczeń bezgotówkowych. Polega na wyodrębnieniu przez bank dłużnika środków na jego rachunku i przekazaniu ich do banku wierzyciela (dostawcy), jako zapłaty za wykonane zlecenie. Jest doskonałym zabezpieczeniem interesów obu stron, dlatego często wykorzystywana jest w tran- sakcjach o podwyższonym ryzyku, zapewniając ich właściwą realizację. Sprzedającemu gwarantuje terminowość płatności, natomiast kupującemu zachowanie odpowiedniej jakości towarów czy usług.

Zasady otwierania i realizowania akredytywy określa ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: prawo bankowe). Bank...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10157

Wydanie: 10157

Spis treści
Zamów abonament