Akredytywa zabezpieczy transakcję z nowym kontrahentem
Wydzielenie pieniędzy na rachunku bankowym jest stosowane jako forma ochrony interesów firmy. Wykazuje się je na wyodrębnionym w tym celu koncie zespołu „1".
Na prośbę naszego dostawcy chcemy otworzyć akredytywę. Ma ona służyć zabezpieczeniu naszych wzajemnych rozliczeń. W jaki sposób powinniśmy ująć w księgach operacje jej utworzenia oraz późniejszego wykorzystania? – pyta czytelniczka.
Akredytywa jest formą rozliczeń bezgotówkowych. Polega na wyodrębnieniu przez bank dłużnika środków na jego rachunku i przekazaniu ich do banku wierzyciela (dostawcy), jako zapłaty za wykonane zlecenie. Jest doskonałym zabezpieczeniem interesów obu stron, dlatego często wykorzystywana jest w tran- sakcjach o podwyższonym ryzyku, zapewniając ich właściwą realizację. Sprzedającemu gwarantuje terminowość płatności, natomiast kupującemu zachowanie odpowiedniej jakości towarów czy usług.
Zasady otwierania i realizowania akredytywy określa ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: prawo bankowe). Bank...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta