Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewoźnik musi ujawnić identyfikatory

03 czerwca 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Dla uznania informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa konieczne jest, aby nie tylko przedstawiała ona wartość gospodarczą, ale także by przedsiębiorca podjął co do niej niezbędne działania w celu zachowania jej w poufności.

Aleksandra Tarka

Sprawa dotyczyła dostępu do informacji publicznej. Adresatem wniosku była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – należąca do grupy ogólnoeuropejskiej – z branży kolejowych przewozów pasażerskich.

Wnioskodawca zażądał od firmy przesłania kserokopii przykładowych (losowo wybranych) identyfikatorów uprawniających do kontroli biletów w pociągach dla stanowisk: konduktor, kierownik pociągu oraz rewizor. Po jednym dla każdego stanowiska.

Spółka odmówiła udostępnienia informacji. Mężczyzna zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zobowiązał firmę do rozpatrzenia wniosku.

Ta jednak co do meritum nie zmieniła stanowiska i ponownie odmówiła udostępnienia informacji, powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa. Spółka podkreślała, że gwarantowane prawo dostępu do informacji publicznej podlega określonym ograniczeniom. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnice przedsiębiorcy.

Co jest tajemnicą

Spółka wskazywała, że pojęcie tajemnicy przedsiębiorstwa zostało zdefiniowane w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10157

Wydanie: 10157

Spis treści
Zamów abonament