Przewoźnik musi ujawnić identyfikatory
Dla uznania informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa konieczne jest, aby nie tylko przedstawiała ona wartość gospodarczą, ale także by przedsiębiorca podjął co do niej niezbędne działania w celu zachowania jej w poufności.
Aleksandra Tarka
Sprawa dotyczyła dostępu do informacji publicznej. Adresatem wniosku była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – należąca do grupy ogólnoeuropejskiej – z branży kolejowych przewozów pasażerskich.
Wnioskodawca zażądał od firmy przesłania kserokopii przykładowych (losowo wybranych) identyfikatorów uprawniających do kontroli biletów w pociągach dla stanowisk: konduktor, kierownik pociągu oraz rewizor. Po jednym dla każdego stanowiska.
Spółka odmówiła udostępnienia informacji. Mężczyzna zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zobowiązał firmę do rozpatrzenia wniosku.
Ta jednak co do meritum nie zmieniła stanowiska i ponownie odmówiła udostępnienia informacji, powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa. Spółka podkreślała, że gwarantowane prawo dostępu do informacji publicznej podlega określonym ograniczeniom. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnice przedsiębiorcy.
Co jest tajemnicą
Spółka wskazywała, że pojęcie tajemnicy przedsiębiorstwa zostało zdefiniowane w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta