Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatniku, przygotuj się na zmiany związane z wypełnianiem PIT-11

12 października 2015 | Podatki | Jolanta Grochal Sylwia Bachmat
Jolanta 
Grochal
źródło: materiały prasowe
Jolanta 
Grochal
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Od przyszłego roku firmy będą musiały weryfikować status rezydencji podatkowej pracownika, a więc m.in. ustalać, w którym kraju ta osoba posiada centrum interesów osobistych i gospodarczych i ile dni przebywa na terytorium Polski.

Już od stycznia 2016 roku płatnicy PIT będą wypełniali nowy formularz podatkowy PIT-11. Pojawiło się w nim kilka nowych pól, które płatnik będzie zobowiązany wypełnić.

Zmiana wynika z konieczności zebrania informacji o dochodach osób będących polskimi nierezydentami, do czego Polska została zobowiązana na podstawie dyrektywy Rady 2011/16/UE z 15 lutego 2011 r. Zgodnie z jej postanowieniami informacje o dochodach nierezydentów podlegają automatycznej wymianie pomiędzy administracjami podatkowymi krajów UE. Dodatkowo polski ustawodawca uzasadnia dodanie kolejnych pól w formularzu chęcią ograniczenia liczby papierowych dokumentów, jakie wpływają do urzędów skarbowych. Jak się jednak okazuje, wprowadzone zmiany mogą jednak powodować pewne wątpliwości interpretacyjne, a co za tym idzie, dodatkowe obowiązki dla płatników związane z prawidłowym wypełnianiem informacji PIT-11. Paradoksalnie liczba dokumentów przesyłanych do urzędów skarbowych może być większa niż obecnie.

Jak jest teraz...

Aktualnie w przypadku, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament