Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trener sportowy może być przedsiębiorcą

12 października 2015 | Podatki | Magda Koczwara
Maciej 
Rosłoński
źródło: materiały prasowe
Maciej 
Rosłoński

Przychody uzyskiwane przez trenerów mogą być zaliczone do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli ich działalność spełnia kryteria określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 września 2015 r. (http://grafik.rp.pl/grafika2/1336342,3.jpg).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej towarzystwo sportowe podpisało z osobami fizycznymi prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą umowy na usługi trenerskie. Na koniec miesiąca trenerzy poszczególnych sekcji sportowych wystawiają rachunki lub faktury za usługi wykonane w danym miesiącu. W związku z tym towarzystwo zwróciło się do organu podatkowego o potwierdzenie stanowiska, że czynności wykonywane przez trenerów są pozarolniczą działalnością gospodarczą, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Organ podatkowy nie zgodził się z tym stwierdzeniem. Wskazał na osobisty charakter czynności wykonywanych przez trenera sportowego w ramach umowy zawartej z klubem. Ta właśnie okoliczność, zdaniem organu, odróżnia przychody z działalności wykonywanej osobiście od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Trener sam musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament