Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy decyzja może pozostać w aktach

12 października 2015 | Podatki | Aleksander Kliszewski

Pominięcie przez izbę skarbową byłych wspólników zlikwidowanej spółki jawnej jako strony postępowania mającego na celu kontrolę jej rozliczeń VAT istotnie narusza interes prawny tych osób.

Zdarza się, że w trakcie postępowania odwoławczego (w VAT) prowadzonego wobec spółki jawnej spółka ta ulegnie likwidacji. Wydawałoby się oczywiste, że w jej miejsce stroną postępowania automatycznie stają się byli wspólnicy tej spółki. Jednak fiskus często uniemożliwia byłym wspólnikom udział w takim postępowaniu. Co więcej, umarza postępowania odwoławcze, a wydanych decyzji nikomu nie doręcza – pozostają one w aktach sprawy.

Przepisy przewidują tylko cztery sytuacje, w których organ podatkowy może pozostawić decyzję w aktach sprawy, bez doręczania jej stronie postępowania >patrz ramka.

Niedozwolona analogia

Pierwszą i naczelną zasadą ogólną postępowania podatkowego jest zasada legalizmu. Artykuł 120 ordynacji podatkowej stanowi bowiem, że organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa. Oznacza to, że każde działanie organu podatkowego powinno mieć umocowanie w konkretnych przepisach prawa.

Przenosząc to na przypadek likwidacji spółki jawnej, pozostawienie decyzji w aktach sprawy możliwe jest wyłącznie, gdy tak stanowi przepis prawa. Skoro taki przepis nie istnieje, to izba skarbowa, stosując analogię do regulacji odnoszących się do innych stanów faktycznych, łamie zasadę legalizmu.

Luka w prawie nie istnieje

Pozostawiając decyzję w aktach sprawy, fiskus zakłada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament