Dojazd tylko własnym samochodem
Odliczeniu podlegają wydatki na używanie auta osobowego na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT za wydatki, które można rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, uważa się wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.
Z analizy tego przepisu wynika, że aby skorzystać z możliwości odliczenia od dochodu poniesionych wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, należy m.in:
- być osobą niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa,
- być właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego,
- używać tego samochodu na potrzeby związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (zlecone przez lekarza),
- ponieść z tego tytułu wydatki.
Tak wynika m.in. z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 26 września 2013 r. (IPPB4/ 415-443/13-4/JK4), interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 20 sierpnia 2014 r. (IBPBII/1/415-433/14/MZ), interpretacji Izby Skarbowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta