Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega VAT

12 października 2015 | Podatki | Małgorzata Breda

Zapłata odszkodowania za zajmowanie obiektu bez zgody właściciela nie jest należnością za usługę. Gdy jednak odbywa się za jego cichą zgodą, opłaty należy uznać za wynagrodzenie i czynność powinna zostać opodatkowana.

Odszkodowanie to czynność o charakterze jednostronnym i z reguły nie podlega ona opodatkowaniu VAT. Zasadą jest bowiem, że opodatkowane tym podatkiem są jedynie czynności o charakterze wzajemnym, czyli takie, w ramach których jedna ze stron za wynagrodzeniem wykonuje określone świadczenie na rzecz konkretnego biorcy. Nie stanowią natomiast czynności opodatkowanych zdarzenia, w których występuje tylko jedna strona, a brak jest drugiej strony świadczenia (beneficjenta).

Wbrew woli właściciela

Czynność bezumowna jest to czynność, co do której pomiędzy jej stronami nie została zawarta umowa wyrażająca wolę jakiegokolwiek świadczenia. Czynność taka nie wynika z żadnego tytułu prawnego wskazującego obowiązek świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia. Bezumowne użytkowanie nieruchomości ma miejsce w sytuacji, gdy do używania nieruchomości dochodzi wbrew woli jej właściciela. W przypadku bezumownego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament