Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fala upadłości konsumenckiej dopiero nadejdzie

12 października 2015 | Prawo | Łukasz Kuligowski
źródło: materiały prasowe

Paweł Kuglarz | Polskie regulacje o upadłości konsumenckiej należą do najbardziej atrakcyjnych dla dłużników. Dlatego upadłość zaczną ogłaszać u nas obywatele innych państw Unii Europejskiej – przewiduje współautor zmian w przepisach, partner w kancelarii Wolf Theiss, w rozmowie z Łukaszem Kuligowskim.

Rz: Pracował pan przy nowelizacji upadłości konsumenckiej, a niedawno wybrano pana na przedstawiciela Polski do Komitetu Wykonawczego INSOL Europe. Czyli teraz będzie pan pracował nad zmianami przepisów unijnych?

Paweł Kuglarz: INSOL Europe to organizacja zrzeszająca 1200 członków, zajmuje się upadłością z punktu widzenia prawnego i ekonomicznego. W tym roku po raz pierwszy odbywały się wybory polskiego przedstawiciela do Komitetu Wykonawczego INSOL i ja nim zostałem. A INSOL jest głównym pozarządowym konsultantem Komisji Europejskiej do spraw nowelizacji europejskiego prawa upadłościowego.

Czyli czekają nas zmiany?

Będziemy dążyć do harmonizacji przepisów o upadłości konsumenckiej w Unii Europejskiej. Zresztą taki jest cel Komisji Europejskiej. Grupa robocza, do której należę, powstała na Europejskim Kongresie Upadłościowym, przygotowała rekomendacje ustalenia wspólnych standardów narodowych regulacji upadłości konsumenckiej, co mogłoby być ważnym etapem w tworzeniu przepisów europejskich. Porównywaliśmy przepisy z Polski, Niemiec, Anglii, Grecji, Holandii i Irlandii. Proponujemy, by pewne rozwiązania wprowadzać na zasadzie tzw. miękkiego prawa, czyli zaleceń dla państw członkowskich. Dopiero kolejnym etapem powinna być pełna harmonizacja przepisów w UE.

Polskie regulacje,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament