Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina i jej jednostki budżetowe są jednym podatnikiem

12 października 2015 | Podatki | Artur Błędowski
Artur Błędowski
, menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY
źródło: materiały prasowe
Artur Błędowski
, menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY

Podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe, ze względu na to, że nie prowadzą samodzielnej działalności gospodarczej, nie mogą być uznane za podatników podatku od towarów i usług.

Tak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 29 września 2015 r. w sprawie gmina Wrocław przeciwko ministrowi finansów (C-276/14).

Stan faktyczny

Gmina Wrocław zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie statusu gminnych jednostek budżetowych, które były dotychczas traktowane jako odrębni podatnicy VAT. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez gminę tylko ona może być podatnikiem VAT ze względu na niespełnienie przez jednostki budżetowe przesłanki prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Gmina próbowała potwierdzić możliwość wyboru przez gminy, czy chcą odrębnie rejestrować dla celów VAT swoje jednostki czy nie.

Minister finansów uznał stanowisko gminy za nieprawidłowe. Jego zdaniem gminne jednostki powinny być uznane za samodzielnych podatników VAT, a gminy nie mają żadnej swobody wyboru w tym zakresie.

W trakcie sporu sprawa została skierowana do rozstrzygnięcia przez poszerzony skład NSA. W uchwale z 24 czerwca 2013 r. skład siedmiu sędziów uznał, że jednostki budżetowe nie prowadzą samodzielnej działalności gospodarczej i tym samym nie spełniają przesłanki bycia podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy o VAT oraz dyrektywy VAT.

Niezależnie od rozstrzygnięcia podjętego w uchwale zwykły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament