Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób rozliczyć wydatki na funkcjonowanie rady nadzorczej

12 października 2015 | Podatki | Katarzyna Płowens
źródło: materiały prasowe

Tylko wynagrodzenie wypłacane członkom organu nadzoru w spółce jest dla niej kosztem podatkowym. Inne kwoty przekazywane tym osobom, takie jak zwrot wydatków na bilety, nie mogą być zaliczone do tej kategorii.

Z początkiem 2015 r. członkowie rad nadzorczych zostali objęci obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Zmianie uległy także zasady dotyczące podstawy obliczania ich składek na ubezpieczenie zdrowotne. Poza obowiązkiem opłacania składek za wynagradzanych członków rad nadzorczych spółki ponoszą także koszty związane z funkcjonowaniem tego organu. Część z tych wydatków mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wynagrodzenia członków ww. organu kontrolnego – co do zasady – podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ubezpieczenie społeczne tylko przy odpłatnym sprawowaniu funkcji

Zostałem powołany na członka rady nadzorczej w spółce akcyjnej w czerwcu 2014 r. Do marca 2015 r. pełniłem tę funkcję bezpłatnie. Od marca 2015 r. zostało mi przyznane wynagrodzenie z tego tytułu. Od kiedy podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej?

Od 1 stycznia 2015 r. członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia powołania go na członka tego organu, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zaczął tę funkcję wykonywać odpłatnie. Zasady te wprowadziła ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r., poz. 1831). W opisanym w pytaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament