Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawie wszystkie sposoby na ostatnią milę internetu

12 października 2015 | Broader Way Forum 2015
W Polsce i całej Europie największy zasięg ma internet mobilny
źródło: Rzeczpospolita
W Polsce i całej Europie największy zasięg ma internet mobilny

Dostawcy internetu stosują różne rozwiązania zapewniające użytkownikom szybkie łącze.

Urszula Zielińska

Prawie 75 proc. polskich gospodarstw domowych miało na koniec ubiegłego roku techniczną możliwość korzystania z dostępu do internetu – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pozbawionych tej możliwości było ok. 3,15 mln mieszkań i domów wolno stojących. Choć GUS nie używa terminologii technicznej, to najprawdopodobniej poza zasięgiem są gospodarstwa domowe pozbawione połączenia z ogólnopolskim szkieletem szerokopasmowym siecią dostępową, czyli tzw. ostatniej mili.

Mila mili nierówna

Urząd Komunikacji Elektronicznej oblicza skalę wykluczenia cyfrowego na podstawie dorocznej inwentaryzacji danych teleadresowych sieci operatorów działających w kraju. Brakuje aktualnych danych mówiących, w ilu miejscowościach w kraju i w ilu domach nie ma telefonu , a co za tym idzie także internetu. W 2013 r. poza zasięgiem jakiegokolwiek operatora było ponad 5,6 tys. miejscowości, czyli około 10 proc. wszystkich.

Według GUS, liczba gospodarstw poza zasięgiem internetu zmniejsza się z roku na rok za sprawą przeobrażeń w strukturze społecznej z jednej strony, a z drugiej – dzięki przemianom technologicznym i inwestycjom operatorów w rozbudowę ostatniej mili.

Technologii ostatniej mili jest wiele i koszty inwestycji podłączenia użytkownika do sieci mocno się różnią. Szacunki wahają się od kilkuset do nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament