Prawie wszystkie sposoby na ostatnią milę internetu
Dostawcy internetu stosują różne rozwiązania zapewniające użytkownikom szybkie łącze.
Urszula Zielińska
Prawie 75 proc. polskich gospodarstw domowych miało na koniec ubiegłego roku techniczną możliwość korzystania z dostępu do internetu – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pozbawionych tej możliwości było ok. 3,15 mln mieszkań i domów wolno stojących. Choć GUS nie używa terminologii technicznej, to najprawdopodobniej poza zasięgiem są gospodarstwa domowe pozbawione połączenia z ogólnopolskim szkieletem szerokopasmowym siecią dostępową, czyli tzw. ostatniej mili.
Mila mili nierówna
Urząd Komunikacji Elektronicznej oblicza skalę wykluczenia cyfrowego na podstawie dorocznej inwentaryzacji danych teleadresowych sieci operatorów działających w kraju. Brakuje aktualnych danych mówiących, w ilu miejscowościach w kraju i w ilu domach nie ma telefonu , a co za tym idzie także internetu. W 2013 r. poza zasięgiem jakiegokolwiek operatora było ponad 5,6 tys. miejscowości, czyli około 10 proc. wszystkich.
Według GUS, liczba gospodarstw poza zasięgiem internetu zmniejsza się z roku na rok za sprawą przeobrażeń w strukturze społecznej z jednej strony, a z drugiej – dzięki przemianom technologicznym i inwestycjom operatorów w rozbudowę ostatniej mili.
Technologii ostatniej mili jest wiele i koszty inwestycji podłączenia użytkownika do sieci mocno się różnią. Szacunki wahają się od kilkuset do nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta