Kiedy kary umowne mogą być zaliczone do kosztów podatkowych
Czasem lepiej jest zamknąć nierentowny biznes i uiścić określoną sumę właścicielowi wynajmowanego lokalu niż dalej płacić czynsz i powiększać straty firmy. Rozliczenie takich kwot nie zawsze jednak spotyka się z akceptacją fiskusa.
Krystian Szymaniak Przemysław Sołtysiak
Dynamiczne zmiany na rynku powodują konieczność podejmowania decyzji, które są wypadkową racjonalnego działania i chęci osiągnięcia zysku. Dzieje się tak np. w razie przedwczesnego rozwiązania umowy czy zawarcia ugody z kontrahentem. Takie wcześniejsze rozwiązanie umowy niesie ze sobą skutek w postaci wzajemnych rozliczeń pomiędzy stronami, np. konieczność świadczenia podatnika na rzecz drugiej strony w formie opłat za przedwczesne rozwiązanie umowy, innymi słowy: kar umownych.
Ponadto w toku prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy nierzadko – nie chcąc prowadzić długoletnich sporów, narażających ich na utratę dobrego imienia – zawierają ugody (sądowe lub pozasądowe), z których również wynika zobowiązanie do uiszczenia określonej sumy pieniężnej.
Wskazane rozliczenia stron stosunków prawnych nie pozostają, co oczywiste, w próżni i niosą ze sobą określone konsekwencje, chociażby w prawie podatkowym. Przede wszystkim problematyczne zdaje się rozstrzygnięcie, czy kara umowna lub kwota wypłacona na podstawie ugody sądowej może stanowić wydatek, który będzie pomniejszać przychód dla celów podatkowych. Oceny tej nie ułatwiają rozbieżności pomiędzy praktyką interpretacyjną organów podatkowych i orzecznictwem sądów administracyjnych.
Wypłaty także na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta