Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na bruk można dziś wyrzucić bez wyroku

12 października 2015 | Prawo

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które pozwalają wyrzucać na bruk lokatorów mieszkań służb mundurowych.

Rzecznik kwestionuje konstytucyjność przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, które umożliwiają eksmisję na bruk na podstawie zwykłej decyzji administracyjnej. Chodzi o przymusowe wyprowadzki z mieszkań służb mundurowych, w tym policyjnych, straży pożarnej, ABW, BOR, Służby Więziennej. Na podstawie tych uregulowań eksmituje się również osoby wywłaszczone z nieruchomości na podstawie tzw. specustaw, np. drogowej.

W przypadku osób eksmitowanych na podstawie przepisów administracyjnych nie ma zapewnionej nawet minimalnej ochrony, również dla chorych czy dzieci. Na ten problem rzecznik wielokrotnie zwracał uwagę ministrowi spraw wewnętrznych. Jednak pomimo składanych przez kolejnych szefów tego resortu obietnic przepisy regulujące wspomniane kwestie nie zostały zmienione.

Zdaniem RPO przepisy naruszają godność człowieka oraz konstytucyjną zasadę zapobiegania bezdomności oraz zapewniania pomocy rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

—ret

Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament