Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwrotne obciążenie to obowiązki dla obu stron transakcji

12 października 2015 | Podatki | Elżbieta Rogala

W przypadku sprzedaży komputerów przenośnych, komórek i konsol do gier sposób rozliczenia podatku zależy od tego, czy łączna wartość tych towarów 
w ramach jednej umowy 
z jednym nabywcą przekracza 20 tys. zł netto.

Jakie obowiązki ma sprzedawca, a jakie nabywca towarów objętych odwrotnym obciążeniem VAT, czyli towarów wrażliwych wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT? Które z tych obowiązków są nowe, a więc muszą być stosowane od 1 lipca br.? – pyta czytelnik.

Od 1 lipca 2015 r. obowiązki sprzedawcy i nabywcy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT uległy znacznemu rozszerzeniu. Sprzedawcy tych towarów dotyczy nowy obowiązek sprawdzenia statusu ich nabywcy oraz złożenia urzędowi skarbowemu szczegółowych informacji na temat ich nabywcy. Obydwu stronom transakcji doszły nowe obowiązki dotyczące rozdzielenia wartości transakcji na te, które przekraczają i nie przekraczają wartości 20 tys. zł netto. Przy czym obowiązek sprawdzenia wartości dostaw dotyczy wyłącznie komputerów przenośnych, komórek i konsol do gier, czyli towarów wymienionych w poz. 28a–28c załącznika nr 11.

Najpierw trzeba sprawdzić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10267

Wydanie: 10267

Spis treści
Zamów abonament