Wynajmujący też ma swoje prawa
Poradnik | Gdy najemca zniszczy mieszkanie, właściciel lokalu nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku, bo poniósł stratę.
Rz: Czytelniczka formalnie już odziedziczyła mieszkanie po babci. Chce je wynająć. Od czego powinna zacząć formalności związane z najmem?
Piotr Świniarski: Po pierwsze, od strony podatkowej należy odpowiedzieć na pytanie, jaką formę opodatkowania wybrać.
Najem można rozliczyć za pomocą trzech sposobów:
- według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych (stawki 18 i 32 proc.);
- jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (8,5 proc.);
- w ramach działalności gospodarczej – opodatkowanie na zasadach ogólnych (stawki 18 i 32 proc.) lub podatek liniowy (19 proc.).
Co do zasady w sytuacji, gdy osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej lub nieruchomości, które planuje wynajmować, nie są związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, źródłem będzie najem prywatny.
Rozliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym, a podatnik chcący wynajmować w ten sposób nieruchomość nie musi o tym fakcie informować urzędu skarbowego. Ponadto podatnik jest zobowiązany do wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.
Aby rozliczać się ryczałtem, należy złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania tym sposobem do urzędu skarbowego do 20 stycznia danego roku, a jeśli najem rozpoczyna się w trakcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta