Refakturowanie mediów – odrębne świadczenie czy element usługi najmu
Zużycie wody lub prądu jest fakturowane oddzielnie od czynszu, jeśli korzystający z lokalu może decydować o ich poborze. Ale wywóz nieczystości jest częścią kompleksowego świadczenia. Najemca nie ma bowiem prawa wybrać usługodawcy.
W wyroku z 10 lipca 2015 r. (I FSK 944/15) Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się do opodatkowania VAT opłat za zużycie mediów, którymi obciążani są najemcy. Tym samym NSA dokonał interpretacji rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydanego w sprawie C-42/14 w odniesieniu do polskiej ustawy o VAT.
Przełomowy wyrok TSUE
W orzeczeniu z 16 kwietnia 2015 r. w sprawie C-42/14 TSUE stwierdził, że sprzedaż usług najmu oraz odsprzedaż mediów co do zasady powinny być uznawane za odrębne świadczenia w rozumieniu przepisów o VAT. Jednak przy spełnieniu szczególnych warunków opłaty za media powinny być wkalkulowane w podstawę opodatkowania usługi najmu. Trybunał przedstawił przy tym katalog przesłanek, które mogą być pomocne przy ustalaniu zasad opodatkowania najmu i opłat za zużycie mediów.
Co przemawia za rozdzieleniem...
Zdaniem TSUE za uznaniem tych świadczeń za odrębne z punktu widzenia przepisów o VAT mogą przemawiać następujące okoliczności:
- możliwość wyboru świadczeniodawców przez najemcę oraz decydowania o własnym zużyciu wody, energii elektrycznej lub energii cieplnej,
- odrębne fakturowanie i taryfikacja usług najmu i sprzedaży mediów,
- prawo wynajmującego do rozwiązania umowy najmu w przypadku zalegania przez najemcę z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta