Zmiana wierzyciela nie zwalnia z zapłaty podatku u źródła
Cesja wierzytelności na podmiot niebędący bankiem powoduje, że przestaje przysługiwać zwolnienie odsetek z opodatkowania w Polsce
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 sierpnia 2015 r. (II FSK 1712/13).
Głównym udziałowcem polskiego banku jest bank z siedzibą w Niemczech. Polski bank otrzymuje od niego finansowanie w postaci kredytów, pożyczek oraz nabywania obligacji. W związku z zamiarem cesji przez niemiecki bank wierzytelności z tytułu tego finansowania na podmioty zagraniczne niebędące bankami polski bank złożył wniosek o interpretację indywidualną w zakresie określenia miejsca opodatkowania odsetek stosownie do właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zdaniem polskiego banku odsetki te powinny być opodatkowane wyłącznie w państwie rezydencji ich odbiorcy, ponieważ stanowią one „odsetki wypłacane w związku z jakąkolwiek pożyczką udzieloną przez bank" w rozumieniu tych umów. W konsekwencji polski bank nie powinien jako płatnik pobierać zryczałtowanego podatku od tych odsetek.
Organ podatkowy nie podzielił stanowiska polskiego banku. Jego zdaniem w momencie zmiany wierzyciela na podmiot niebędący bankiem analizowane zwolnienie przestaje mieć zastosowanie.
WSA w Warszawie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta