Sprzedający lokale muszą spuścić z tonu
Właściciele mieszkań, aby wygrać z deweloperami, powinni zadbać o estetykę lokali i iść na ustępstwa cenowe.
W ocenie Tomasza Rożka, pośrednika z agencji Akces Polska, rynek pierwotny w Warszawie stanowi ogromną konkurencję dla rynku wtórnego. – Nowe mieszkania są przede wszystkim dużo tańsze. To cena sprawia, że kryterium lokalizacji staje się mniej ważne – twierdzi pośrednik.
Na lokalizację osiedli z rynku wtórnego zwraca tymczasem uwagę Edyta Krakowiak, ekspert Warszawskiej Giełdy Lokali i Nieruchomości (WGLiN).
– W centrum i w prestiżowych miejscach dużo większą ofertę ma rynek mieszkań używanych – podkreśla Edyta Krakowiak.
Wyciskanie metrów
Jak jednak mówi pośrednik z Akces Polska, za rynkiem pierwotnym przemawiają także standard budynku, nowoczesna architektura, garaż podziemny. – Klient dostaje nowe mieszkanie, które może wykończyć zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami – mówi Tomasz Rożek.
Zaletą lokali z rynku wtórnego jest zaś rozwinięta osiedlowa infrastruktura. – Mamy szkoły, przedszkola, sklepy, komunikację, tereny zielone. Na nowych osiedlach tego brakuje. Deweloperzy nie stworzą takich warunków, bo liczy się każdy sprzedany metr, a nie park czy teren dla dzieci – opowiada pośrednik.
Z analiz Akces Polska wynika, że ceny mieszkań w budynkach z wielkiej płyty w Wilanowie czy na Białołęce są bardzo często wyższe od nowych lokali w tej samej lokalizacji.
– Nie ma to nic wspólnego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta