Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dochód z działów specjalnych ustala się według norm szacunkowych

18 lutego 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego
źródło: Rzeczpospolita
Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego

Rozszerzenie produkcji o uprawę w tym samym tunelu kwiatów wiszących w donicach podwieszonych nad zagonami nie wpływa na wysokość podatku, który ma zapłacić przedsiębiorca prowadzący tę szklarnię.

Marcin Szymankiewicz

Prowadzę działy specjalne produkcji rolnej, tj. ogrzewaną szklarnię o powierzchni 198 m2, w której przez cały rok uprawiam kwiaty. Podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu działów specjalnych produkcji rolnej opłacam według norm szacunkowych. Nie prowadzę ksiąg (ani podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ani ksiąg rachunkowych). Nad zagonami z kwiatami zamierzam podwiesić w szklarni donice z kwiatami wiszącymi. Czy rozszerzenie produkcji o kwiaty wiszące (w podwieszonych nad zagonami donicach) będzie dla mnie oznaczać, że również od tej produkcji powinienem odprowadzić PIT według norm szacunkowych z tytułu działów specjalnych produkcji rolnej? – pyta czytelnik.

Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej (>patrz ramka), z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (zob. art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

Stosownie do art. 24 ust. 4 ustawy o PIT dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament