Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składkowe cięcie pensji ze zleceń

18 lutego 2016 | Praca i ZUS | Bartosz Matusik Ewelina Jaworska

Obowiązek opłacenia składek za zleceniobiorcę, który pracuje na podstawie kilku umów, zależy od sumy zarobków w danym miesiącu. Nie ma znaczenia, czy te kontrakty zostały zawarte na ten sam okres, czy jeden po drugim.

Bartosz Matusik Ewelina Jaworska

W styczniu zmieniły się zasady odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od zawartych umów zlecenia. Nowelizacja przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza obowiązek, aby w danym okresie rozliczeniowym z tytułu wykonywania umów-zleceń opłacone zostały składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od kwoty równej co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.

Ważna suma zarobków...

W przypadku osoby zatrudnionej na podstawie kilku umów-zleceń mogą się pojawić wątpliwości co do określenia podstawy wymiaru składek. Ustalenia wymaga przede wszystkim, czy kilka umów-zleceń zawartych w danym miesiącu jedna po drugiej, a więc „nienachodzących" na siebie czasowo, należy traktować jako osobne i każdą z nich obowiązkowo oskładkować, czy może zsumować przychody ze wszystkich kontraktów na koniec miesiąca i przyrównać do kwoty równej stawce minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeśli zleceniobiorca w jednym miesiącu wykonywał dwie lub więcej umów-zleceń, to ustalenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament