Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spóźniona decyzja organu nie wiąże podatnika

18 lutego 2016 | Dobra Firma | Regina Drabik

Wystawienie przez organ postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu w dniu, 
w którym upływa 25 dni 
od złożenia przez przedsiębiorcę deklaracji 
z wnioskiem o przyspieszenie zwrotu nadwyżki VAT, 
jest bezskuteczne.

W deklaracji VAT-7 za październik 2015 r. firma wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie 2550 zł. Załączyła do niej wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu nadwyżki. Urząd skarbowy, z uwagi na wysokość kwoty nadwyżki, jaka powinna zostać nam zwrócona, wszczął kontrolę podatkową. Termin zwrotu, liczony jako 25 dni od daty złożenia deklaracji VAT-7, upłynął 21 grudnia 2015 r. Jednak 23 grudnia 2015 r. dostaliśmy z urzędu postanowienie, w którym jest mowa o przedłużeniu terminu zwrotu. Uważamy, że urząd nie dotrzymał terminu zwrotu nadwyżki podatku wynikającego z deklaracji VAT. Czy mamy rację? – pyta czytelnik.

Terminowe złożenie deklaracji z wnioskiem o przyspieszenie terminu zwrotu VAT nie gwarantuje otrzymania kwoty nadwyżki w ciągu 25 dni, gdyż organ podatkowy może termin na dokonanie zwrotu przedłużyć, ale musi skutecznie doręczyć postanowienie o przedłużenie wspomnianego terminu.

Generalnie zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament