Nie gorzej, niż stanowi kodeks
Może się zdarzyć, że umowa o pracę zapewnia podwładnemu szczególne przywileje, nieuzasadnione rzeczowymi względami. W konkretnych okolicznościach pozwala to pracodawcy podnieść zarzut nadużycia prawa.
Anna Telec, radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy
Domyślna zgoda na podniesienie pensji
Podwyżka nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Nawet milcząca akceptacja oznacza, że pracownik i pracodawca zawarli w tym zakresie dorozumiane porozumienie.
- Czy do podwyższenia wynagrodzenia konieczna jest zgoda pracownika?
Art. 29 kodeksu pracy stanowi, że umowa o pracę określa strony umowy, jej rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności dotyczy to: rodzaju i miejsca wykonywania pracy, wynagrodzenia za pracę odpowiadającą rodzajowi pracy ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiaru czasu pracy oraz terminu jej rozpoczęcia.
Według tego przepisu wynagrodzenie za pracę jest istotnym składnikiem umowy o pracę, którego zmiana wymaga albo dokonania przez szefa wypowiedzenia zmieniającego, albo zgodnej woli obu stron.
Niewątpliwie zmiana warunków zatrudnienia pogarszająca sytuację pracownika będzie wymagała wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy w trybie art. 42 k.p., chyba że strony zawrą w tym zakresie porozumienie. Natomiast zmiana warunków zatrudnienia na korzyść pracownika nie jest już tak oczywista. Generalnie wypowiedzenie zmieniające jest tu zbędne, choć możliwa jest przecież sytuacja, w której pracownik z różnych przyczyn, np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta