Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie gorzej, niż stanowi kodeks

18 lutego 2016 | Praca i ZUS | Anna Telec
Anna Telec, 
radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy
źródło: materiały prasowe
Anna Telec, 
radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy

Może się zdarzyć, że umowa o pracę zapewnia podwładnemu szczególne przywileje, nieuzasadnione rzeczowymi względami. W konkretnych okolicznościach pozwala to pracodawcy podnieść zarzut nadużycia prawa.

Anna Telec, radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy

Domyślna zgoda na podniesienie pensji

Podwyżka nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Nawet milcząca akceptacja oznacza, że pracownik i pracodawca zawarli w tym zakresie dorozumiane porozumienie.

- Czy do podwyższenia wynagrodzenia konieczna jest zgoda pracownika?

Art. 29 kodeksu pracy stanowi, że umowa o pracę określa strony umowy, jej rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności dotyczy to: rodzaju i miejsca wykonywania pracy, wynagrodzenia za pracę odpowiadającą rodzajowi pracy ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiaru czasu pracy oraz terminu jej rozpoczęcia.

Według tego przepisu wynagrodzenie za pracę jest istotnym składnikiem umowy o pracę, którego zmiana wymaga albo dokonania przez szefa wypowiedzenia zmieniającego, albo zgodnej woli obu stron.

Niewątpliwie zmiana warunków zatrudnienia pogarszająca sytuację pracownika będzie wymagała wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy w trybie art. 42 k.p., chyba że strony zawrą w tym zakresie porozumienie. Natomiast zmiana warunków zatrudnienia na korzyść pracownika nie jest już tak oczywista. Generalnie wypowiedzenie zmieniające jest tu zbędne, choć możliwa jest przecież sytuacja, w której pracownik z różnych przyczyn, np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament