Przekorny intelektualista
W Warszawie w wieku 75 lat zmarł wybitny reżyser filmowy i pisarz Andrzej Żuławski.
Urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie. Pochodził z artystyczno-intelektualnego klanu: miał w rodzinie pisarzy, malarzy. Był synem poety, prozaika i dyplomaty Mirosława Żuławskiego. Wychował się we Francji, tam studiował reżyserię na IDHEC i filozofię na Sorbonie, ale pierwsze filmy nakręcił w Polsce.
Powiedział mi kiedyś: – Robię filmy z poczuciem pełnej wolności, nie bacząc na to, co ktoś powie. Dzięki temu nie mam snów i koszmarów. Pozbywam się jakiejś części strachu i niepokoju, która zapewne inaczej by się we mnie zagnieździła.
Debiut obala mity
Był twórcą niepokornym, wyzywającym. Jego filmy jednych odrzucają, innych fascynują, ale z pewnością nie są nijakie. Zaczynał pracę w latach 60. jako asystent Andrzeja Wajdy przy „Samsonie", „Miłości dwudziestolatków" i „Popiołach". Jako samodzielny reżyser zadebiutował „Trzecią częścią nocy". W krajobrazie filmowym narysowanym przez twórców szkoły polskiej pojawiło się dzieło obalające okupacyjne mity, którego twórca inaczej patrzył na wojnę. Żuławski narysował skomplikowany portret człowieka w sytuacji totalnego zagrożenia. Sięgnął także do własnych wspomnień: jego ojciec, by utrzymać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta