Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekorny intelektualista

18 lutego 2016 | Kultura | Barbara Hollender
Andrzej Żuławski (1940–2016)
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Andrzej Żuławski (1940–2016)

W Warszawie w wieku 75 lat zmarł wybitny reżyser filmowy
i pisarz Andrzej Żuławski.

Urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie. Pochodził z artystyczno-intelektualnego klanu: miał w rodzinie pisarzy, malarzy. Był synem poety, prozaika i dyplomaty Mirosława Żuławskiego. Wychował się we Francji, tam studiował reżyserię na IDHEC i filozofię na Sorbonie, ale pierwsze filmy nakręcił w Polsce.

Powiedział mi kiedyś: – Robię filmy z poczuciem pełnej wolności, nie bacząc na to, co ktoś powie. Dzięki temu nie mam snów i koszmarów. Pozbywam się jakiejś części strachu i niepokoju, która zapewne inaczej by się we mnie zagnieździła.

Debiut obala mity

Był twórcą niepokornym, wyzywającym. Jego filmy jednych odrzucają, innych fascynują, ale z pewnością nie są nijakie. Zaczynał pracę w latach 60. jako asystent Andrzeja Wajdy przy „Samsonie", „Miłości dwudziestolatków" i „Popiołach". Jako samodzielny reżyser zadebiutował „Trzecią częścią nocy". W krajobrazie filmowym narysowanym przez twórców szkoły polskiej pojawiło się dzieło obalające okupacyjne mity, którego twórca inaczej patrzył na wojnę. Żuławski narysował skomplikowany portret człowieka w sytuacji totalnego zagrożenia. Sięgnął także do własnych wspomnień: jego ojciec, by utrzymać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament