Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykonujesz działalność w domu, odliczysz wydatki z faktury za prąd

18 lutego 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
Wzór: zapisy w księdze – luty 2016 r.
źródło: Rzeczpospolita
Wzór: zapisy w księdze – luty 2016 r.

Przedsiębiorca, który prowadzi firmę w mieszkaniu, może ująć w kosztach opłaty za energię elektryczną. W celu uniknięcia kłopotów podczas kontroli najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie osobnego licznika.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą (działalność biurowa) w mieszkaniu (mieszkanie jest współwłasnością majątkową małżeńską). Mieszkanie ma 80 m2. Przedsiębiorca zgłosił w urzędzie gminy wykonywanie działalności w mieszkaniu i zadeklarował, że dla celów działalności będzie wykorzystywać 15 m2. Dlatego co miesiąc wlicza do kosztów 15/80 kwoty czynszu za to mieszkanie. Czy w taki sam sposób ma rozliczać koszty energii elektrycznej, tzn. też w wysokości 15/80? Faktury za energię dotyczą zawsze okresów dwumiesięcznych, więc jak te kwoty ujmować w kosztach i wpisywać do pkpir – raz na dwa miesiące? Czy ma jakieś znaczenie, że na fakturze za energię jako nabywcy są wpisani oboje małżonkowie? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorcy (osoby fizyczne) prowadzący działalność gospodarczą w mieszkaniu (domu), którzy chcą zaliczyć wydatki związane z eksploatacją takiej nieruchomości jako koszt podatkowy prowadzonej firmy, muszą pamiętać o wykazaniu związku tych wydatków z prowadzoną działalnością. Nie mogą to być wydatki o charakterze osobistym. Organy podatkowe podkreślają, że wydatki związane z utrzymaniem mieszkania (domu) mogą być kosztem uzyskania przychodów takiego przedsiębiorcy tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy pomieszczenie na prowadzenie działalności gospodarczej (np. gabinet lekarski, biuro itd.) nie służy potrzebom osobistym podatnika. Jeśli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament