Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz konkurencji obowiązuje nie tylko pracowników

18 lutego 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
Rafał
 Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego 
w Toruniu
źródło: materiały prasowe
Rafał
 Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego 
w Toruniu

Przy zleceniu czy świadczeniu usług strony mogą dopuścić postanowienia ograniczające nielojalną działalność wykonawcy. Muszą się przy tym posiłkować regulacjami dotyczącymi pracowników.

Przy zatrudnieniu nieetatowym przepisy nie regulują w sposób wyraźny stosowania zakazów konkurencji. Jednak ten, kto zechce się związać z podwładnym umową cywilnoprawną, może ochronić się przed ewentualnym ryzykiem strat związanych z przejściem zleceniobiorcy do konkurencji. Taka metoda przyda się szczególnie przy angażowaniu na umowach cywilnoprawnych pracowników wyższego szczebla.

Ograniczona swoboda

Do takiego kontraktu zakaz można wprowadzić, kierując się zasadą swobody umów, ale nigdy nie jest ona absolutna. Zastanawiając się nad tym, jakie postanowienia zakazu konkurencji w umowie cywilnej byłyby uznane za niedopuszczalne, warto posiłkować się poglądami Sądu Najwyższego. Wskazuje on błędy popełniane przez pracodawców przy pracowniczych zakazach konkurencji.

Zielone światło zakazom konkurencji w umowach-zleceniach czy o świadczenie usług dał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 września 2003 r. (III CKN 579/01). Stwierdził wyraźnie, że zgodnie z zasadą swobody umów zleceniobiorca może zobowiązać się wobec zleceniodawcy, że nie będzie podejmował działań konkurencyjnych w czasie trwania kontraktu.

Sąd Najwyższy wywiódł dopuszczalność umownego zakazu konkurencji w trakcie trwania stosunku zlecenia z przepisów dotyczących pracowników, a konkretnie z art. 1011 kodeksu pracy. Stanowi on, że w zakresie określonym w odrębnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament