Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równa pensja za te same zadania

18 lutego 2016 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Jednakowe wynagrodzenie przysługuje za pracę jednakową lub jednakowej wartości. Porównując obowiązki, należy brać pod uwagę prace realnie wykonywane, a nie zapisy z umowy o pracę czy z zakresu czynności.

Pracownicy mają prawo nie tylko do wynagrodzenia godziwego, ale i jednakowego, jeśli wykonują pracę jednakową lub o jednakowej wartości. Choć to podstawowa zasada prawa pracy, często pozostaje tylko postulatem zarówno u pracodawców prywatnych, jak i publicznych. Dowolności sprzyjają duże „widełki" oraz względy niezwiązane z kwalifikacjami, jakością i ilością świadczonej pracy.

Jednakowa płaca...

Jednym z podstawowych uprawnień pracownika jest prawo do wynagrodzenia wynikające z istoty stosunku pracy. Świadczy on umówioną pracę pod kierownictwem pracodawcy w zamian za ekwiwalent, jakim jest wynagrodzenie. Przy czym pracodawca nie może go kształtować w sposób całkowicie dowolny w oderwaniu od rzeczywistości oraz przepisów.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia za pracę podniesione do rangi podstawowej zasady prawa pracy. Problem w tym, że przepisy nie wyjaśniają, czym jest wynagrodzenie godziwe – w tym zakresie jedynie odwołują się do płacy minimalnej. Trudno jednak uznać takie odwołanie za zasadne. Nie można bowiem mówić, aby wynagrodzenie na tym poziomie było godziwe choćby w minimalnym stopniu.

Przepis, który bezpośrednio reguluje zasadę prawa do jednakowego wynagrodzenia, to art. 183c kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament