Równa pensja za te same zadania
Jednakowe wynagrodzenie przysługuje za pracę jednakową lub jednakowej wartości. Porównując obowiązki, należy brać pod uwagę prace realnie wykonywane, a nie zapisy z umowy o pracę czy z zakresu czynności.
Pracownicy mają prawo nie tylko do wynagrodzenia godziwego, ale i jednakowego, jeśli wykonują pracę jednakową lub o jednakowej wartości. Choć to podstawowa zasada prawa pracy, często pozostaje tylko postulatem zarówno u pracodawców prywatnych, jak i publicznych. Dowolności sprzyjają duże „widełki" oraz względy niezwiązane z kwalifikacjami, jakością i ilością świadczonej pracy.
Jednakowa płaca...
Jednym z podstawowych uprawnień pracownika jest prawo do wynagrodzenia wynikające z istoty stosunku pracy. Świadczy on umówioną pracę pod kierownictwem pracodawcy w zamian za ekwiwalent, jakim jest wynagrodzenie. Przy czym pracodawca nie może go kształtować w sposób całkowicie dowolny w oderwaniu od rzeczywistości oraz przepisów.
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia za pracę podniesione do rangi podstawowej zasady prawa pracy. Problem w tym, że przepisy nie wyjaśniają, czym jest wynagrodzenie godziwe – w tym zakresie jedynie odwołują się do płacy minimalnej. Trudno jednak uznać takie odwołanie za zasadne. Nie można bowiem mówić, aby wynagrodzenie na tym poziomie było godziwe choćby w minimalnym stopniu.
Przepis, który bezpośrednio reguluje zasadę prawa do jednakowego wynagrodzenia, to art. 183c kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta