Zleceniobiorców nie przejmuje się automatycznie
Przy przejęciu zakładu i załogi nowy pracodawca nie musi zawierać z pracownikami nowej pisemnej umowy o ich wspólnej odpowiedzialności materialnej. Obowiązywać może nadal ta poprzednia.
Planuję objąć w dzierżawę sklep z całym wyposażeniem. Obecnie pracują w nim osoby zatrudnione na umowach o pracę i zleceniach. Czy mogę porozumieć się z wydzierżawiającym, żeby niektórych z nich nie przejmować? Czy muszę podpisywać nowe umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej? – pyta czytelnik.
Kluczowym przepisem regulującym przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę jest art. 231 kodeksu pracy. W razie transferu zakładu lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, bez potrzeby zawierania z etatowcami nowych umów o pracę. W takiej sytuacji stroną angażu na pozycji pracodawcy staje się nowy podmiot, który nie zawierał z pracownikami umów o pracę.
Z mocy prawa
Przepis ten reguluje wyłącznie kwestie związane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta