Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wstrząsy wtórne czyli niefiskalne efekty podatku bankowego

18 lutego 2016 | Ekonomia
Piotr Mielus
źródło: materiały prasowe
Piotr Mielus
Tomasz Mironczuk
źródło: materiały prasowe
Tomasz Mironczuk

Brak wyłączenia z opodatkowania transakcji zawieranych między bankami i lokat banków w NBP może uczynić bardzo dużo nieoczekiwanych szkód w systemie bankowym i całej gospodarce.

Piotr Mielus, Tomasz Mironczuk

Ustawa wprowadzająca tzw. podatek bankowy właśnie zaczęła obowiązywać. Konsekwencje jej wdrożenia były przedmiotem zarówno uzasadnienia towarzyszącego projektowi ustawy, jak i wielu opinii zgłoszonych w procesie legislacyjnym. Czytając zarówno jedne, jak i drugie można odnieść wrażenie, że osoby zaangażowane w proces uchwalania ustawy to głównie specjaliści od podatków, rachunkowości lub prawnicy.

Dyskutowano głównie o kosztach, definicji podstawy opodatkowania oraz osłabieniu podstaw kapitałowych polskiego systemu bankowego. W dotychczasowych dokumentach brak jest jednak refleksji nad zmianami, które ustawa wywoła w strukturze rynku finansowego. Brakuje analizy zmian wartości informacyjnej stóp procentowych. Nie bada się zakresu deformacji rynku, jaką podatek wprowadzi.

Zbyt szeroki zakres ustawy

O ile problem struktury rynku finansowego i kanałów krążenia pieniądza, wzmocnienia pozabankowych instytucji finansowych, które przejmą część aktywów bankowych jest dla wielu osób oczywisty, o tyle temat wartości informacyjnej stopy procentowej jest czymś, o czym nadzwyczaj rzadko się dyskutuje. Eksperci, którzy dotychczas wypowiadali się na temat podatku, nie dostrzegają, że zbyt szeroki zakres przedmiotowy ustawy, tj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament