Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus źle interpretuje przepisy przy płatności w ratach

18 lutego 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Leszek Marciniak
źródło: materiały prasowe
Leszek Marciniak

Do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się tylko takie wierzytelności, które 
w danym momencie podatnikowi się należą, czyli są wymagalne. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik już faktycznie uzyskał świadczenie wynikające z takiej wierzytelności.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 12 stycznia 2016 r. (I SA/Gl 754/15).

Stan faktyczny

We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że jest wspólnikiem polskiej spółki z o.o. Zamierza zawrzeć umowę, na podstawie której sprzeda wszystkie w niej udziały osobie trzeciej. Zgodnie z postanowieniami umowy termin płatności pierwszej raty w wysokości 10 proc. ceny sprzedaży będzie wynosił trzy dni od jej zawarcia. Termin płatności pozostałych 90 proc. ceny sprzedaży będzie przypadał w następnym roku podatkowym. Cena sprzedaży będzie wyrażona w złotych, ale płatna przelewem bankowym w euro. Kwota płatności ma zostać przeliczona na euro według średniego kursu NBP ogłoszonego w dniu zapłaty.

Podatnik zapytał, czy obowiązek podatkowy w zakresie dochodu z odpłatnego zbycia udziałów powstanie z chwilą zawarcia umowy od całej ceny sprzedaży, czy od każdej z rat osobno, z chwilą ich wymagalności. Sam uważał, że przychód powstanie w momencie, gdy roszczenie sprzedawcy o zapłatę ceny za sprzedane udziały stanie się wymagalne. W konsekwencji w odniesieniu do pierwszej raty ceny sprzedaży podatnik będzie musiał rozpoznać przychód w bieżącym roku, natomiast w odniesieniu do drugiej w następnym roku podatkowym.

Fiskus nie potwierdził tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament