Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podobne wypadki, różna wysokość świadczeń

18 lutego 2016 | Moje pieniądze
Trudno wycenić cierpienie człowieka, a tym samym wyliczyć wartość zadośćuczynienia
źródło: 123 rf
Trudno wycenić cierpienie człowieka, a tym samym wyliczyć wartość zadośćuczynienia

Nadzór próbuje rozwiązać problem zadośćuczynień wypłacanych z polis OC

Regina Skibińska

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) stara się rozwiązać problem związany z wysokością zadośćuczynień wypłacanych przez ubezpieczycieli. Otrzymują je poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy np. ponieśli uszczerbek na zdrowiu lub stracili bliską osobę (chodzi o szkodę niemajątkową, czyli sytuację, gdy poszkodowany jest człowiek). Zadośćuczynienie jest wypłacane z OC sprawcy wypadku.

Niestety, szacowanie i wysokość wypłacanego zadośćuczynienia od dawna budzą wiele wątpliwości. Nie ma jasnych reguł, jak wyliczyć rekompensatę za utratę ręki, bolesny wypadek czy śmierć bliskiego. I towarzystwa robią to w różny sposób. Dlatego między świadczeniami przyznawanymi w podobnych sprawach przez różne firmy bywają duże rozpiętości.

Zarówno ubezpieczyciele, jak i KNF od dawna dostrzegali ten problem. Wysokość zadośćuczynienia w konkretnej sprawie jest w zasadzie nieprzewidywalna.

Niejednolite podejście

Przepisy prawa nie zawierają żadnych kryteriów, jakimi należy się kierować przy określaniu zadośćuczynienia. Kwoty wypłacane przez towarzystwa bardzo się różnią. Do tego sądy często zasądzają zadośćuczynienia wielokrotnie wyższe od tych wyliczanych przez ubezpieczycieli.

Towarzystwa nie mają jednolitego podejścia do katalogu okoliczności, jakie powinny być brane pod uwagę przy ocenie szkody niemajątkowej. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament