Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzula korzystna dla podatników

18 lutego 2016 | Prawo | Marek Isański Dariusz Żurawski
Marek Isański, przedsiębiorca. Fot. Tadeusz Poźniak
źródło: materiały prasowe
Marek Isański, przedsiębiorca. Fot. Tadeusz Poźniak
Dariusz Żurawski, adwokat
źródło: materiały prasowe
Dariusz Żurawski, adwokat

Zasada in dubio pro tributario 
powinna wymusić na ustawodawcy zadbanie o większą jednoznaczność przepisów – uważają eksperci.

Wydaje się, że ratio legis wprowadzenia zasady na korzyść podatnika jest przede wszystkim ochrona praw podatnika. Praw, które określone są w konstytucji, a niestety zapomniane przez urzędników i, co bardziej zatrważające, przez sądy. Istota tej zasady powinna się więc sprowadzać do ustalenia, czy dokonana przez podatnika interpretacja danego przepisu jest możliwa/racjonalna, w przypadku gdy interpretacja organu skarbowego jest inna. W przypadku sporu co do odmowy przez organ podatkowy uznania prawa podatnika do zastosowanej wykładni to sąd będzie musiał określić racjonalność interpretacji podatnika.

Oczywiście już na etapie postępowania podatkowego organ podatkowy będzie miał obowiązek precyzyjnie określić, co jego zdaniem powoduje, że interpretacja podatnika jest niemożliwa. Jeśli tego nie zrobi, narazi się na zarzut obrazy przepisów. Takie stanowisko jest zawarte w interpretacji ogólnej ministra finansów z 29 grudnia 2015 r. dotyczącej wykładni art. 2a. Już tylko takie ustalenie przez organ bądź sąd powinno skutkować przyznaniem podatnikowi racji przez zastosowanie art. 2a i niepodważanie złożonej przez niego deklaracji.

Zrozumiałe prawo

Należy jednak pamiętać, że podstawowe prawo podatnika to zrozumiałe prawo. Z tego powodu konstytucja nakłada na ustawodawcę wymóg szczególnej dbałości przy tworzeniu prawa podatkowego. Normy prawa nakładają na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament