Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć odsetki od kredytu hipotecznego

18 lutego 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Wartość początkową nabytych środków trwałych powiększa naliczone do dnia przekazania do używania oprocentowanie od pożyczek zaciągniętych na ich zakup.

Podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) zaciągnął firmowy kredyt hipoteczny na spłatę dotychczasowych kredytów firmowych oraz na wytworzenie środka trwałego. Czy odsetki od tego kredytu oraz koszt wyceny nieruchomości mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Zapłacone odsetki od kredytów zaciągniętych na cele działalności gospodarczej stanowią, co do zasady, koszty uzyskania przychodów z tej działalności, pod warunkiem że zostaną zapłacone (zob. art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT). Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 19 stycznia 2011 r. (IPPB1/415-1035/10-2/RS) oraz interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 25 listopada 2011 r. (IPTPB1/415-143/11-4/DS). Dotyczy to również odsetek od spłaty kredytów zaciągniętych na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów (zob. przykładowo interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 lutego 2008 r., ILPB1/415-172/07-4/IM).

Poprzez odpisy amortyzacyjne

Wyjątek dotyczy odsetek od kredytów zaciągniętych na nabycie lub wytworzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament