Umowa pracownicza w nowszej wersji
Za cztery dni zacznie obowiązywać nowy wzór umowy o pracę. Choć nie jest wiążący, warto się go trzymać.
22 lutego 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 10 listopada 2015 r. w części określającej nowy wzór umowy o pracę. W tym kontekście warto ustalić, czy jest to nowa regulacja oraz jakie skutki dla pracowników i pracodawców będzie miało zawieranie umów o pracę niezgodnych ze wzorem zawartym w tym rozporządzeniu.
Nic nowego
Rozstrzygając pierwszą z tych wątpliwości, należy wskazać, że wspominane rozporządzenie nie jest „nowością" w systemie prawnym, a jedynie zmianą do dotychczas obowiązującego rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. Reguluje ono zasady prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, jak również sposób prowadzenia akt osobowych pracownika. Co więcej, wzór umowy o pracę był zawarty w przedmiotowym rozporządzeniu już od początku, tylko podlegał zmianom wraz z nowelizacjami przepisów kodeksu pracy. Obecnie zaś jest on zmieniany ze względu na wprowadzane do kodeksu pracy ograniczenia w zawieraniu umów o pracę na czas określony, o czym będzie szczegółowo mowa poniżej.
Treść postanowień
Nowy wzór umowy o pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta