Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mają archiwum Kiszczaka

18 lutego 2016 | Kraj | Marek Kozubal
Czesław Kiszczak i Lech Wałęsa podczas obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku
autor zdjęcia: Anna Pietuszko
źródło: Fotorzepa
Czesław Kiszczak i Lech Wałęsa podczas obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku

Donosy, zdjęcia i notatki służbowe SB znaleziono w mieszkaniu byłego szefa MSW. Materiały badają już prokuratorzy.

Z domu zmarłego w ubiegłym roku szefa byłej komunistycznej bezpieki Czesława Kiszczaka policja w obecności prokuratora warszawskiego oddziału IPN wyniosła we wtorek wieczorem kilka pudeł z dokumentami.

Są wśród nich m.in. notatki służbowe sporządzone przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, donosy tajnych współpracowników (w tym materiały z teczki TW „Bolek"), zdjęcia oraz filmy.

Na razie Instytut Pamięci Narodowej oszczędnie informuje o zawartości archiwum Kiszczaka. – Znalazły się rękopisy, maszynopisy i filmy, w sumie sześć pakietów – opisuje dr Łukasz Kamiński, prezes IPN. Nie zdradza jednak, kogo dotyczą znalezione dokumenty.

W środę materiały te były przeglądane przez archiwistów Instytutu, którzy mają m.in. sprawdzić ich autentyczność. Znalazły się one w dyspozycji prokuratora, który od kilku miesięcy prowadzi śledztwo w sprawie ukrywania dokumentów podlegających przekazaniu do IPN.

Z naszych informacji wynika, że postępowanie formalnie prowadzone w sprawie miało objąć m.in. Czesława Kiszczaka oraz innych byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. W domu Kiszczaka planowano przeszukanie. Nie doszło do niego z powodu choroby i późniejszej śmierci b. szefa bezpieki (Kiszczak zmarł w listopadzie 2015 roku)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10373

Wydanie: 10373

Spis treści
Zamów abonament