Sklepu nie ma, a za najem trzeba płacić
Wynajmujący lokal użytkowy na czas oznaczony nie powinien zwlekać z wypowiedzeniem umowy najmu, jeśli najemca nie płaci czynszu, zdał mu lokal i informuje, że nie chce już z niego korzystać.
Dorota Gajos-Kaniewska
Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 28 kwietnia 2016 r. (I ACa 961/15).
Spółka X wynajęła spółce cywilnej Krzysztofa R. i Stefana J. lokal użytkowy w hipermarkecie. Najemcy zamierzali tam prowadzić sklep z markową odzieżą i dodatkami będący częścią sieci pewnej firmy w Polsce. Zobowiązali się do nieprzerwanego korzystania z przedmiotu najmu zgodnie z jego przeznaczeniem przez 5 lat i otwierania sklepu w godzinach ustalonych przez wynajmującego. Oprócz comiesięcznego czynszu mieli uiszczać opłaty za zużyte media, tj. energię elektryczną, wodę oraz odprowadzanie ścieków, związane z eksploatacją i zagospodarowaniem lokalu oraz powierzchni wspólnych wraz z działką. Umowę zawarto na czas określony na 5 lat. Nie przewidywała możliwości wcześniejszego wypowiedzenia przez najemców. Za to wynajmujący miał prawo ją rozwiązać bez wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym, jeśli najemca, mimo pisemnego upomnienia, nie zaprzestanie naruszania umowy w sposób istotny. Takim naruszeniem umowy miało być sprzeczne z umową użytkowanie przedmiotu najmu.
Pół roku opłat za pusty sklep
W przypadku takiego przedterminowego zakończenia stosunku najmu z winy najemcy i tak miał on obowiązek opłacić czynsz, koszty eksploatacyjne i wszystkie inne opłaty za czas od dnia ustania stosunku najmu do dnia przejęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta