Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa era w relacjach polsko-chińskich: czego możemy się spodziewać

17 czerwca 2016 | Gdy Jedwabny Szlak łączy się z Bursztynowym | Xu Jian
źródło: materiały prasowe

Przez 67 lat nasze kontakty wytrzymały próbę czasu. Stabilny rozwój stosunków wynika z relacji opartych na równości oraz wzajemnym szacunku.

Xu Jian, ambasador Chin w Polsce

Strategiczne partnerstwo 2.0

„Serdeczni przyjaciele sprawiają, że odległość nie gra roli" - zgodnie z tym starym powiedzeniem pomimo dzielących nas tysięcy kilometrów Chiny i Polska pozostają starymi przyjaciółmi. Polsce zawdzięczamy wiele pierwszych kroków we wspólnej historii: był to jeden z pierwszych krajów, który ustanowił stosunki dyplomatyczne z ChRL, z Polski pochodziła pierwsza spółka joint venture (Chipolbrok), z Polską zawarto pierwsze porozumienie o współpracy kulturalnej (w 1951 roku). Przez 67 lat nasze relacje wytrzymały próbę czasu i należy cały czas o nie dbać. Stabilny wzrost naszych stosunków wynika z relacji opartych na równości oraz wzajemnym szacunku dróg rozwoju obranych przez każdy z krajów.

Chiny i Polska nawiązały strategiczne partnerstwo w 2011 roku. Przez ostatnie pięć lat nasze stosunki rozwijały się w szybkim tempie.

W tym czasie byliśmy świadkami poprawy komunikacji na poziomie politycznym, a oba kraje stawały się dla siebie coraz ważniejszymi partnerami. Polski prezydent odwiedził Chiny, chiński premier Polskę, nawzajem składali oficjalne wizyty ministrowie spraw zagranicznych, odbyły się cztery rundy dialogu strategicznego na poziomie wiceministerialnym. Wymieniamy poglądy o narodowych planach rozwoju i dbamy o dobrą jakość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10473

Wydanie: 10473

Spis treści
Zamów abonament