Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ten sam adres nie przesądza o współpracy w biznesie

17 czerwca 2016 | Dobra Firma
Marcin Nagórek, radca prawny
źródło: materiały prasowe
Marcin Nagórek, radca prawny

Jeśli przedsiębiorca i jego córka nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, to angażując ją na etacie, podlega ubezpieczeniom jako pracownik, a nie jako osoba współpracująca przy działalności.

- Prowadzę działalność gospodarczą – sklep ogrodniczy. Z powodu zwiększonych obrotów chcę zatrudnić córkę na stałe (nie okazjonalnie). Nie wiem jednak, co będzie korzystniejsze – zlecenie czy umowa o pracę na pół etatu. Córka mieszka pod tym samym adresem, ale z mężem zajmuje osobną kondygnację domu. Czy może być uznana za tzw. osobę współpracującą, a wtedy składki ZUS mogą być w kwocie, jaką płacę z mojej działalności, a nie jak z umowy o pracę czy ze zlecenia? – pyta czytelnik.

Koszty ubezpieczeniowe mogą być różne. Znaczenie ma nie tylko podstawa prawna świadczenia pracy (umowa zlecenia, o pracę), ale także sytuacja faktyczna w gospodarstwie domowym przedsiębiorcy. Może to wpłynąć na status ubezpieczeniowy (w konsekwencji obowiązek składkowy) członka rodziny.

Zatrudnienie na etacie

Rozważenia wymaga ocena kosztów ubezpieczeń społecznych przy zatrudnieniu na umowę o pracę. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10473

Wydanie: 10473

Spis treści
Zamów abonament