Moda na młodych zmienia rynek pracy
Perspektywy zawodowe 20-latków są coraz lepsze – mają do wyboru więcej ofert i coraz krócej pozostają bez pracy. Choć stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej pozostaje wysoka.
Anna Cieślak-Wróblewska Anita Błaszczak
Rynek pracy w Polsce szybkimi krokami zbliża się do tzw. rynku pracownika, na którym osoby szukające zatrudnia mogą stawiać swoje warunki. W maju zatrudnienie w większych firmach było o 2,8 proc. wyższe niż rok wcześniej – podał w czwartek GUS. Podobnie było w kwietniu i marcu, a tak wysokie zwyżki ostatnio widzieliśmy w 2011 r.
Dobry czas
Kto najbardziej korzysta na tych pozytywnych zmianach na rynku pracy? – Bez wątpienia młodzi ludzie, dla których otwierają się może nie szalone, ale dobre perspektywy na przyszłość – mówi Jacek Męcina, ekspert Konfederacji Lewiatan, b. wiceminister pracy. – Starsi pracownicy 50+ też są doceniani, ale zrobiła się moda na młodych. Dają się oni lepiej kształtować do potrzeb pracodawcy, są potencjalnie lepiej wykształceni, bardziej elastyczni, itp. – wylicza Męcina. – Choć ich wadą może być duża fluktuacja, bo średnio po dwóch latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta