Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy parkan firmowy wymaga pozwolenia

17 czerwca 2016 | Prawo w biznesie | Renata Krupa-Dąbrowska

Ogrodzenie działki inwestycyjnej czy wybudowanie wiaty przy warsztacie samochodowym wymaga załatwienia formalności. W przeciwnym razie będzie to samowola budowlana.

Renata Krupa-Dąbrowska

Przedsiębiorca, który planuje ogrodzić plac składowy, magazyn czy działkę inwestycyjną nie jest do końca zwolniony z procedur budowlanych.

Ogrodzenie działki parkanem powyżej 2,20 m wysokości wymaga bowiem zgłoszenia tego zamiaru staroście (prezydentowi miasta). Do 28 czerwca 2015 r. było inaczej. Obowiązek uzyskania zgłoszenia dotyczył także budowy ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych oraz innych miejsc publicznych niezależnie od ich wysokości.

Nie oznacza to, że właściciele działek mogą robić co się im żywnie podoba. Parkan musi być zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pod warunkiem oczywiście, że ogrodzona nieruchomość znajduje się na terenie objętym planem.

Plan to podstawa

Obecnie ogrodzenia muszą spełniać wymagania określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Zakazuje ono umieszczania na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła itp, oraz przewiduje, by furtki i bramy otwierały się do wewnątrz działki.

Przykład

W miejscowych planach często znajduje się zakaz budowy od strony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10473

Wydanie: 10473

Spis treści
Zamów abonament