Jakie trzeba mieć dokumenty kupując lub sprzedając pole
Wnioski o zgodę na nabycie nieruchomości rolnej należy składać do oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnej, właściwego ze względu na położenie gruntu.
Od 30 kwietnia 2016 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej:u.k.u.r.), wprowadzone ustawą z 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, nabywcą nieruchomości rolnej, co do zasady, może być tylko rolnik indywidualny. Nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty może nastąpić wyłącznie za zgodą prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, wyrażoną w formie decyzji administracyjnej. Od wymogu uzyskania zgody na zbycie nieruchomości rolnej ustawa przewiduje pewne wyjątki, na przykład gdy nabywcą jest osoba bliska zbywcy, Skarb Państwa, kościół, związek wyznaniowy lub, gdy nabycie następuje w wyniku dziedziczenia.
Wydaje się, że przesłanki uzyskania zgody ANR zostały określone w u.k.u.r. w sposób zbyt ogólny, aby można było jednoznacznie stwierdzić, jakich wymogów należy dochować w celu uzyskania zgody ANR na nabycie nieruchomości rlonej. Początkowo nie było do końca jasne choćby to, w jaki sposób należy wykazać, że „nabywca daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej" lub że „nie było możliwości nabycia nieruchomości rolnej" przez rolnika indywidualnego, osobę bliską zbywcy, kościół lub związek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta