Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja za czas bez pracy tylko po zgłoszeniu się do firmy

17 czerwca 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Jeżeli sąd przywróci na etat osobę, z którą w sposób wadliwy rozwiązano umowę, szef zapłaci jej wynagrodzenie za czas bez pracy i to z odsetkami.

Pracownikowi, który został niesłusznie zwolniony z pracy i wygrał sprawę przed sądem o przywrócenie, a następnie podjął pracę w wyniku wyroku, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy (art. 47 k.p.). Ma ono w istocie charakter odszkodowania, ale jest ograniczone (limitowane). Zasadniczo należy się do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jednak pracownicy szczególnie chronieni mają prawo do wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez zajęcia. Gdy umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem w wieku przedemerytalnym, o którym mowa w art. 39 k.p., albo z pracownicą w okresie ciąży, wynagrodzenie przysługuje im za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to także rozwiązania umowy z pracownikiem ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego. Zasadę tę stosuje się też do działaczy związkowych, o których mowa w art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10473

Wydanie: 10473

Spis treści
Zamów abonament