Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz bliżej z Pekinu do Warszawy

17 czerwca 2016 | Gdy Jedwabny Szlak łączy się z Bursztynowym
Występ chińskich artystów w Warszawie 25 stycznia 2016.
autor zdjęcia: Jerzy Dąbrowski
źródło: Fotorzepa
Występ chińskich artystów w Warszawie 25 stycznia 2016.

Dziś Chiny wiedzą, że nadszedł moment otwierania się na świat. Pekin prowadzi równolegle relacje z instytucjami Unii Europejskiej oraz z poszczególnymi państwami członkowskimi.

Rafał Tomański

W ubiegłym roku szerokim echem odbiła się wizyta prezydenta Chin w Wielkiej Brytanii, gdzie był przyjmowany m.in. przez premiera i królową. Xi Jinping jest bardzo aktywny, jeśli chodzi o podróże zagraniczne, według opinii prasowych 1/3 swego czasu poświęca problematyce dyplomatycznej. W 2015 roku spędził 42 dni na wizytach zagranicznych. W ciągu ponad trzech lat sprawowania swojej wysokiej funkcji prezydent Xi odwiedził przeszło 50 krajów. Jest pierwszym tak aktywnym przywódcą Chin.

System partnerstw strategicznych jest jednym z najważniejszych elementów polityki zagranicznej Pekinu. Od początku XXI wieku podpisano ich aż 47 z krajami oraz trzy z organizacjami międzynarodowymi (UE, ASEAN i Unia Afrykańska UA).

Jednak brak jest jednoznacznej listy, bo „strategiczne partnerstwa" Chin mają różne wymiary i nawet określenia. Polska podpisała strategiczne partnerstwo z Chinami 21 grudnia 2011 roku. Jesteśmy jednym z 15 krajów z UE o takim statusie (wcześniej, od 2004, mieliśmy status „friendly cooperative partnership"). Na budowanie relacji z Chinami zwracają uwagę wszyscy członkowie V4.

Od kwietnia 2012 roku działa także format 16+1. Oznacza Chiny oraz Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Macedonię, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię oraz Węgry (w sumie 11...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10473

Wydanie: 10473

Spis treści
Zamów abonament