Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki za nianię z kilku źródeł

17 czerwca 2016 | Dobra Firma | Magdalena Ciałkowska
Magdalena 
Ciałkowska, ekspert ds. Zarządzania 
Zasobami Ludzkimi 
i Administracji Kadrowo-Płacowej w Dziale Usług Księgowych BDO
źródło: materiały prasowe
Magdalena 
Ciałkowska, ekspert ds. Zarządzania 
Zasobami Ludzkimi 
i Administracji Kadrowo-Płacowej w Dziale Usług Księgowych BDO
Finansowanie składek za nianię
źródło: Rzeczpospolita
Finansowanie składek za nianię

Zasady finansowania opłat na ubezpieczenia opiekunki zależą od wysokości jej wynagrodzenia. Budżet państwa opłaca je do minimalnej płacy, powyżej koszt dzieli się między rodziców i nianię.

Zarówno rodzice, jak też osoba, która ma zająć się opieką nad dzieckiem, powinni być świadomi ciążących na nich obowiązków. Zawierając z nianią umowę uaktywniającą zobowiązani są do zgłoszenia jej do ubezpieczeń społecznych, opłacania składek oraz podatku. Natomiast po zakończeniu roku kalendarzowego niania powinna rozliczyć się z osiągniętego przychodu.

Należy pamiętać, że umowy z nianią nie wolno zawrzeć na czas nieokreślony. Może ona bowiem sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym ukończy ono 3. rok życia lub 4 lata – gdy objęcie go wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione.

Opieka a ZUS

Zatrudniona niania staje się osobą ubezpieczoną. Rodzice bądź osoba uprawniona do sprawowania opieki na dzieckiem stają się płatnikiem składek, a ich rola rozpoczyna się obowiązkiem zgłoszenia niani do ubezpieczeń.

Jeżeli nie występuje zbieg ubezpieczeń, wówczas od 1. dnia obowiązywania umowy uaktywniającej niania powinna zostać zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego; ubezpieczenie chorobowe jest zaś dobrowolne. Na zgłoszenie niani płatnik ma 7 dni od dnia powstania obowiązku zgłoszenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10473

Wydanie: 10473

Spis treści
Zamów abonament