Składki za nianię z kilku źródeł
Zasady finansowania opłat na ubezpieczenia opiekunki zależą od wysokości jej wynagrodzenia. Budżet państwa opłaca je do minimalnej płacy, powyżej koszt dzieli się między rodziców i nianię.
Zarówno rodzice, jak też osoba, która ma zająć się opieką nad dzieckiem, powinni być świadomi ciążących na nich obowiązków. Zawierając z nianią umowę uaktywniającą zobowiązani są do zgłoszenia jej do ubezpieczeń społecznych, opłacania składek oraz podatku. Natomiast po zakończeniu roku kalendarzowego niania powinna rozliczyć się z osiągniętego przychodu.
Należy pamiętać, że umowy z nianią nie wolno zawrzeć na czas nieokreślony. Może ona bowiem sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym ukończy ono 3. rok życia lub 4 lata – gdy objęcie go wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione.
Opieka a ZUS
Zatrudniona niania staje się osobą ubezpieczoną. Rodzice bądź osoba uprawniona do sprawowania opieki na dzieckiem stają się płatnikiem składek, a ich rola rozpoczyna się obowiązkiem zgłoszenia niani do ubezpieczeń.
Jeżeli nie występuje zbieg ubezpieczeń, wówczas od 1. dnia obowiązywania umowy uaktywniającej niania powinna zostać zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego; ubezpieczenie chorobowe jest zaś dobrowolne. Na zgłoszenie niani płatnik ma 7 dni od dnia powstania obowiązku zgłoszenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta