Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na szkolnym konkursie aktorskim można zarobić

17 czerwca 2016 | Prawo | Marek Domagalski Szymon Cydzik

Zwycięzcy uczelnianych konkursów, nawet gdy dostaną nagrodę, nie muszą się martwić o prawa do rozpowszechniania cudzego utworu.

Marek Domagalski, Szymon Cydzik

Szkoła aktorska, jak co roku, zorganizowała konkurs na monodramat z nagrodą z wykorzystaniem znanego utworu. W regulaminie zaznaczyła jednak nieco asekuracyjnie, że uzyskanie pozwolenia do prezentowanych tekstów obciąża uczestników konkursu.

Pojawia się pytanie, czy uczestnicy takich konkursów – a jest ich wiele, organizuje je też ZAIKS – muszą uzyskać zgodę twórcy pierwotnego utworu?

Status nagrody

Jeżeli monodram stanowi wcześniej rozpowszechniony tekst innego twórcy, to jego ochrona wynika z art. 17 prawa autorskiego. Gwarantuje on twórcy wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim oraz wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Zgodnie natomiast z art. 31 ust. 2 prawa autorskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10473

Wydanie: 10473

Spis treści
Zamów abonament