Najlepsi polscy lekkoatleci w Szczecinie
Memoriał Janusza Kusocińskiego zawitał do Szczecina przypadkiem, ale w sobotę odbędzie się już szósta edycja i najprawdopodobniej nie ostatnia
Na corocznych konferencjach prasowych najstarszego polskiego mityngu lekkoatletycznego od 2011 roku wciąż pojawia się to samo pytanie. „Czy następny Memoriał odbędzie się ponownie w Szczecinie?". I zawsze z ust prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki bądź jego zastępcy pada ta sama odpowiedź. – Nie ma powodu, żeby go przenosić, bo Szczecin polubił Memoriał.
Warszawa nie doceniła Memoriału
Janusz Kusociński był przez całe życie związany z Warszawą. W stolicy się urodził, mieszkał w pobliskim Ołtarzewie, zginął rozstrzelany-niemal dokładnie 76 lat temu-przez Niemców w Palmirach. Najpierw był zawodnikiem Sarmaty, potem przeniósł się do Warszawianki. W jej barwach odnosił największy sukces, zdobywając w Los Angeles złoty medal igrzysk olimpijskich w biegu na 10 km.
Pierwszy Memoriał upamiętniający tę jedną z najbardziej legendarnych postaci polskiego sportu odbył się w 1954 roku. Jakże by inaczej w Warszawie, na oddanym wówczas do użytku Stadionie Dziesięciolecia. Stolica była domem tych zawodów z wyjątkiem okazjonalnych występów w Bydgoszczy, Poznaniu, Lublinie do 2010 roku. Niemal zawsze impreza przyciągała najlepszych polskich zawodników, sporadycznie gwiazdy z zagranicy Padały więc nie tylko rekordy kraju, ale Europy i świata.
To podczas Memoriału w 1980 roku na popadającym teraz w ruinę stadionie Skry Grażyna Rabsztyn pobiegła 100 m...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta